26 Ocak 2012 Perşembe

Eylül'ün Allah Hakkında ki Soruları

                 Doğduğu günden bugüne soru sormak gibi bir alışkanlığı olmayan Eylül kızımın bu günlerde acayip zorlayıcı soruları var: Anne, Allah nerede? Anne, bu yemekler Allah'ın mı?- Anne bu ev kimin? Bizim canım. - Allah'ın değil mi? - Anne, Allah'ı görmeyi çok istiyorum. Ben de nasıl cevap vereceğimi bilemediğimden "annecim bir araştırayım sana doğrusunu söyleyeyim. Sana nasıl anlatacağımı bilemiyorum" dedim ve bu akşam büyük ihtimalle sorularına cevap vericem. Biraz önce tavsiye üzerine http://www.sebnemdergisi.com adresine girdim ve orada "Allah nerede?" isimli makaleyi okudum. Şöyle yazıyor:

"Yedi yaşına kadar olan çocuklar: Bu yaş grubundaki çocukların “Allah nerede?” sorusundaki kastı, ismini duyduğu şeyleri zihninde şekillendirme çabasıdır. Çocuk, en iyi bildiği kavram ile, yeni duyduğu şey arasında kıyas yaparak çevreyi tanımaya çalışır. Örneğin, çocuğa, “Bir hafta sonra teyzene gideceğiz.” denildiğinde, çocuk “bir hafta”nın ne demek olduğunu henüz bilmiyorsa, “Yedi kere akşam olacak, ondan sonra gideceğiz.” diye açıklama bekler. Yani çocuk, bir önceki tanıdığı ile bir sonraki tanınacak arasında ilişki kurarak hayatı algılamaya çalışır. Bu itibarla, çocuk eğer “Allah çoook uzaklarda…” diye duymuşsa, bu uzaklık çocuğun zihninde bir şeylerle kıyasa tâbî tutulacaktır. Ankara kadar uzakta… İstanbul kadar uzakta… Yıldızlar kadar uzakta gibi… Bu sebeple bu yaş grubundaki çocuklara verilecek cevaplar, bir mesafe, şekil ve görüntü içermemeli, aksine, ileriki yaşlarda kendisinde merak hissi uyandıracak, Allah arayışını kesmeyecek cevaplar olmalıdır. Bu hassasiyet gözetilmeden verilecek cevap, zihnin bir köşesinde alarmı kurulmuş bir soru olarak, her an mevcudiyetini korumaktadır.
Bu sebeple yedi yaşına kadar olan çocuklara verilecek cevap konusunda, çocuk ile âile arasında şu iletişimi tavsiye ediyoruz… “Oğlum, ağaçları yaratan Allah… Kuşları yaratan Allah… Çiçekleri yaratan Allah… Bizleri yaratan Allah… O’nun yarattığı her şeyi etrafımızda görüyor, hissediyoruz… Ama O nerede ben bilemiyorum… Hissediyorum, O her an bizimle… Ama bilemiyorum nerede…”
Bu yaştaki bir çocuğun “Allah nerede” sorusuna aradığı cevap, filozofik, tasavvufî ve  ilmî derinlikte ve yoğunlukta olmamalı, aksine, verilecek cevap, bir sonraki zihinsel yaşta verilecek cevaba hazırlık niteliği taşımalıdır."
 
Ben de bu şekilde anlatmaya çalışacağım. Bu konuda bilgisi olan varsa büyük bir açlıkla okumaya/dinlemeye hazırım. Ayrıca şöylede düşünüyorum: Eylül birilerinden Allah ile ilgili bir şeyler duymuş ve kafası karıştığı için sorup duruyorda olabilir. Nasıl cevap vereceğimi bilmediğimden hemen konuyu kapatınca pek sorgulayamadım nedenlerini.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder