6 Şubat 2012 Pazartesi

Para Biriktirme

Eylül'ün tatlı sakız sevdasıyla bir türlü başedemedik. 10 tane alsak bir günde hepsini çiğniyor. Şeker ihtiyacını bu şekilde karşılıyor. Hem dişlerine hem de heryerine zarar.

Geçen gün yine sakız krizi tuttu okuldan eve giderken. Benim de gönlüm razı değil tatlı sakız çiğnemesine. Aklını nasıl çelsem diye düşünürken biraz konuşma yapmam gerektiğine karar verdim ve başladım anlatmaya:

" Eylülcüm sen yazın tatile ve Ankara'da yaz okuluna gitmek istiyorsun ya. Oralara gidebilmen için paraya ihtiyacımız var. Para verirsek gidebiliriz öyle yerlere. Biz şimdi sürekli tatlı sakız, abur cubur, oyuncak için para harcarsak tatil için paramız kalmaz ve senin istediğin yerlere gidemeyiz. Bunları almayalım ve para biriktirelim gidebilmek için."

Anında etki etti ve ağlamayı bırakıp yola devam ettik. Bir hafta falan oluyorsa eğer bu konuşmayı yapalı, o günden beri marketten, oradan buradan herhangi bir şey istemiyor. Geçenlerde babasıyla markete gittiklerinde boyama kitabı almış. Evde bana gösterirken "içinde bilmece var anne, başka da bir şey istemedim zaten" diyerek açıklama yaptı. Halasına da "tatile gidebilmek için para biriktiriyorum"demiş .Bu gidişle abur cubur ve oyuncak için para harcama dönemimiz yaz sonuna kadar kapandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder